Mini-Portal to nazwa systemu łatwego konstruowania stron www przez osoby bez specjalnego przygotowania informatycznego. W najprostszym przypadku polega to na wpisaniu czystego tekstu przeznaczonego do wyświetlenia. Ambitniejsi mogą dodać swemu dziełu nieco blasku, wplatając w tekst kilka opisanych tu poleceń formatujących. Formatowanie przy pomocy znaczników HTML jest niedozwolone.
|
ogólne
Pojedyncza strona w opisywanym systemie składa się z pewnej liczby segmentów, każdy segment może się dzielić na kolumny, a każda kolumna złożona jest ze szpalt, będących odrębnymi dokumentami możliwymi do niezależnego redagowania. Administrator tworzy ogólną strukturę strony, określając liczbę i kolejność poszczególnych elementów oraz przydziela użytkownikom uprawnienia do redagowania konkretnych szpalt.
Aby wejść w tryb redagowania, należy uaktywnić sekretny przycisk
Przycisk
System akceptuje pliki z grafiką typu: .png, .jpg, .gif oraz .ico, lecz rozróżniane są wyłącznie przez nazwę. Nie ma możliwości zapisania kilku plików o tej samej nazwie, lecz innych rozszerzeniach. W podanym obok przykładzie żądamy wyświetlenia obrazka o nazwie uarr, co spowoduje odszukanie pliku uarr.png.
Tryb administratora dostępny jest dla osób, którym przydzielono specjalne uprawnienia. Każda strona ma własną listę administratorów. Administratorem tej strony jest użytkownik demo z hasłem demo. W tym trybie istnieje możliwość redagowania wszystkich szpalt oraz przydzielania użytkownikom dostępu do nich. Przyciski
Rola superwizora jest zdefiniowana w obrębie całego serwisu i obok uprawnień administratora pozwala dodatkowo na tworzenie i usuwanie całych stron oraz wyznaczanie ich administratorów. Parametry konfiguracji dostępne tylko dla superwizora:
Superwizor może także zablokować dowolną szpaltę aby uniemożliwić jej modyfikację innym osobom bez względu na posiadane uprawnienia.
*) te parametry uaktualniają się same i nie należy ich ręcznie modyfikować poza absolutnie wyjątkowymi sytuacjami, o ile nie chcemy generować fikcji |
formatowanie tekstu
pogrubiony pochylony podkreślony mniejszy większy e=mc2 w ramce maszynowy
KOLOROWY
Wymuszone
łamanie wierszy Nowy akapit
Mocniejszy...
...podział
Proste (jednolinijkowe)
Wcinanie pierwszej linijki akapitu
I koniec wcinania
znaki specjalne: ^, §, ®, ©, < i >
ukrywanie ()
blok sformatowanego tekstu
obrazki
z
Skalowanie: łączniki
skocz tu, w tym samym oknie
skocz tam, w osobnym oknie łącznik do wyskakującego adres niewidoczny w kodzie strony miniaturowe menu w poziomie i menu w pionie:
inne
odnotowano 874 wizyt w ciągu 11 lat
czas wg serwera www.jbw.pl: 2021-02-26 01:31
inny kolor belki
z automatycznym dopasowaniem tła
określanie kolorów
W trybie redagowania znaczek
Wiele poleceń pozwala na sprecyzowanie koloru,
choć to może nie być
oficjalnie udokumentowane.Trzeba pamiętać, że użycie zbyt mocnego koloru pogarsza czytelność tekstu. |
makrodefinicje
Choć nie jest możliwe wplatanie w tekst poleceń HTML, to jednak zarządca serwera może zdefiniować makrorozkazy, które rozwijają się w HTMLowe sekwencje. Oto garść przykładów z tej instalacji. W innych instalacjach mogą obowiązywać inne, a w szczególności zarządca może dopisywać kolejne, stosownie do zapotrzebowania użytkowników.
^(col,kolor,tekst), np. błękitny napis
^(map,sz_g,dł_g,rozm_x,rozm_y,skala) np. rondo JP2 w Rzeszowie:
W wersji podstawowej określony punkt znajduje się na środku obrazka. Jeżeli zamiast map użyjemy mapv i podamy po pierwszej drugą parę współrzędnych, to mapa postara się pokazać oba te miejsca, przy czym wskaźnikiem oznaczy tylko pierwsze z nich.
^(hdr,kolor,tekst), jak wyżej i niżej.
^(tbm,symbol,kolor,etykietka,odbicie), np.
Listę dostępnych ikonek znajdziemy w górnej części katalogu obrazów. Etykietka to tekst wyskakujący po najechaniu na ikonkę myszą, a odbicie jest sumą liczb oznaczających modyfikacje:
^(ftr,osoba,e-mail), np.:
A jeśli zamiast ftr napiszemy ftre, otrzymamy stopkę anglojęzyczną.
|
|