Redagowanie treści stron WWW w systemie "Mini-Portal"
Mini-Portal to nazwa systemu łatwego konstruowania stron www przez osoby bez specjalnego przygotowania informatycznego. W najprostszym przypadku polega to na wpisaniu czystego tekstu przeznaczonego do wyświetlenia. Ambitniejsi mogą dodać swemu dziełu nieco blasku, wplatając w tekst niektóre z przedstawionych obok poleceń. Formatowanie przy pomocy znaczników HTML jest niedozwolone.
Pojedyncza strona w opisywanym systemie składa się z pewnej liczby segmentów, każdy segment może się dzielić na kolumny, a każda kolumna złożona jest ze szpalt, będących odrębnymi dokumentami możliwymi do niezależnego redagowania. Administrator tworzy ogólną strukturę strony, określając liczbę i kolejność poszczególnych elementów oraz przydziela użytkownikom uprawnienia do redagowania konkretnych szpalt.
Aby wejść w tryb redagowania, należy uaktywnić sekretny przycisk, który znajduje się w prawym dolnym narożniku strony. Można to zrobić poprzez kliknięcie myszą albo użyć skrótu klawiwszowego: Shift+Alt+e. Wówczas we wszystkich szpaltach, do których użytkownik ma prawo dostępu, pokażą się przyciski redagowania lub . Opuszczenie trybu redagowania umożliwia przycisk w prawym dolnym rogu strony.
Przycisk umożliwia wejście do katalogu obrazów, w którym można obejrzeć istniejące ilustracje lub dodać nowe. Operator może korzystać z plików dodanych przez inne osoby, ale nie może ich zmieniać. Własne obrazki można usuwać lub podmieniać, ale trzeba to czynić z rozwagą pamiętając, że inni też mogą ich używać. Jeżeli dana strona jest potomkiem innej w hierarchii stron (początek jej wieloczłonowej nazwy wskazuje na inną stronę), to można, a nawet należy, korzystać z obrazów strony nadrzędnej. Można je także modyfikować w zakresie posiadanych uprawnień.
System akceptuje pliki z grafiką typu: .png, .jpg, .gif oraz .ico, lecz rozróżniane są wyłącznie przez nazwę. Nie ma możliwości zapisania kilku plików o tej samej nazwie, lecz innych rozszerzeniach. W podanym obok przykładzie żądamy wyświetlenia obrazka o nazwie uarr, co spowoduje odszukanie pliku uarr.png.
Tryb administratora dostępny jest dla osób, którym przydzielono specjalne uprawnienia. Każda strona ma własną listę administratorów. W tym trybie istnieje możliwość redagowania wszystkich szpalt oraz przydzielania użytkownikom dostępu do nich. Przyciski , i pozwalają dodawać odpowiednio segmenty, kolumny i szpalty, a przyciski i - przenosić je w inne miejsce. Usuwanie szpalt jest nieodwracalne i dlatego przycisk zabezpieczono w sposób wykluczający jego przypadkowe użycie. Ponadto w tym trybie pokazuje się dodatkowy przycisk , pozwalający na zmiany parametrów konfiguracyjnych:
caption
tekst widoczny na pasku tytułowym
defcolor
domyslny kolor belek/tła
precolor
domyslny kolor tła sformatowanego tekstu
icon
ikona strony
note
komunikat wyświetlany u góry strony
browse
widoczność w mapie serwisu
visitors
licznik odwiedzin *)
nocount
numery IP bez wpływu na licznik
remark
dowolna notatka
Rola superwizora jest zdefiniowana w obrębie całego serwisu i obok uprawnień administratora pozwala dodatkowo na tworzenie i usuwanie całych stron oraz wyznaczanie ich administratorów. Parametry konfiguracji dostępne tylko dla superwizora:
admin
administratorzy strony
created
czas utworzenia strony *)
updated
czas ostatniej modyfikacji *)
notify
adresy e-mail do do powiadomienia
*) te parametry uaktualniają się same i nie należy ich ręcznie modyfikować poza absolutnie wyjątkowymi sytuacjami, o ile nie chcemy generować fikcji
Dostępna jest strona testowa, na której można się bawić do woli, pod warunkiem zachowania kultury. Login: demo, hasło: demo (z prawami administratora).